وکیل متخصص تجارت الکترونیک-وکیل تجارت الکترونیک

    تصویب قانون تجارت الکترونیکی

قانون تجارت الکترونیکی ایران در ۱۷ دی  ماه  ۱۳۸۲ به تایید شورای نگهبان رسید. این قانون متاثر از قانون نمونه تجارت الکترونیکی و همچنین قانون نمونه امضای الکترونیکی آنسیترال تنظیم شده است.وکیل متخصص تجارت الکترونیک-وکیل تجارت الکترونیک

این قانون مشتمل بر ۸۱ ماده و حق ۷ تبصره است .

هدف قانون تاجرت الکترونیکی

هدف قانون در ماده یک به شرح زیر بیان شده است: این قانون مجموعه اصول و قواعدی است که برای مبادله آسان و ایمن اطلاعات در واسط های الکترونیکی و با استفاده از سیستم های ارتباطی جدید به کار میرود.

اصطلاحات قانونی

در ماده ۲ این قانون برخی از اصطلاحات و عناوین مورد استعمال تعریف شده است که بعضاً در ادبیات حقوقی سابقه نداشته و یا حتی غیر ممنوع است .

به موجب ماده ۵ قانون مزبور قراردادهای خصوصی در مورد داده پیام مورد شناسایی قرار گرفته است و هرگونه تغییر در تولید ارسال دریافت ذخیره و یا پردازش داده پیام با توافق و قرارداد خاص طرفه معتبر است.

داده پیام

ماده ۶ قانون داده پیام را در حکم نوشته قلمداد کرده است مگر در مورد اسناد مالکیت اموال غیر منقول فروش مواد دارویی به مصرف کنندگان نهایی و نهایتاً اعلام و اخطار و هشدار هایی که دستور خاصی برای استفاده از کالا صادر میکند . این قانون ضمن این که امضای الکترونیکی را کافی دانسته است به امضای الکترونیکی مطمئن اعتبار ویژه ای بخشیده است.

انعقاد قرارداد الکترونیکی-وکیل متخصص تجارت الکترونیک-وکیل تجارت الکترونیک

ماده ۱۰۲ در این قانون همچنین انعقاد قرارداد از طریق داده پیام مطرح شده و مقرراتی جهت تعیین زمان و مکان ارسال و دریافت داده پیام مقرر شده است. در ماده ۳۱ و ۳۲ قانون تشکیل دفاتر خدمات صدور گواهی الکترونیکی نیز پیش بینی شده است . به موجب ماده ۳۲ قانون تجارت الکترونیکی آیین نامه اجرایی ماده ۳۲ در خصوص تشکیل دفاتر خدمات صدور گواهی الکترونیکی تهیه و در تاریخ ۱۱ ۶ ۱۳۸۶ به تصویب هیات وزیران رسید.وکیل تجارت الکترونیک-مشاوره حقوقی تجارت الکترونیک

وکیل متخصص تجارت الکترونیک-وکیل تجارت الکترونیک
وکیل متخصص تجارت الکترونیک-وکیل تجارت الکترونیک

حقوق مصرف کنندگان

این قانون همچنین مقررات راجع به حقوق مصرف‌کنندگان که کالاها و خدمات را از طریق اینترنتی دریافت می‌کنند و نیز در مورد تبلیغ کالا و خدمات در محیط مجازی و اینترنتی مقرراتی در خصوص حمایت از داده پیام های شخصی و حمایت از داده ها و حمایت از حقوق معلمین اسرار تجاری علائم تجاری در بستر مبادلات الکترونیکی و نهایتا جرایم و مجازاتهای الکترونیکی مقرر شده است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *