حق طلاق چیست

 

حق طلاق چیست
حق طلاق چیست

 

قانون ما بیان می کند که مرد هر وقت بخواهد میتواند زن خود را طلاق دهد. این متن قانون است راجع به مرد حقوق مالی زن را به طور کامل پرداخت کند.

حالا این حقوق مالی مهریه است و طبق شروط ضمن عقد عهدنامه ها تقسیم اموال مشترک ولی در عقد نامه آمده است که تقسیم اموال مشترک در صورتی است که مرد بخواهد بدون دلیل موجه زن خود را طلاق دهد و این طلاق ناشی از تخلف زن نباشد.

در نتیجه اساساً این  شرایط امکان پذیر نیست. چون همیشه مردها می آیند یک دلایلی را برای طلاق مطرح می‌کند یا شرایط را به سمتی بردم که زن خانه را ترک کرده و حکم عدم تمکین دارند.

حق طلاق نداشتن چه معایبی دارد

یا اینکه هیچ مالی ندارند یا اموالشان را قبلش منتقل کند. بنابراین فقط با داستان مهریه وجود دارد که اگر بتوانند مهریه زن زن را پرداخت کنند دادگاه حکم طلاق زن را پرداخت می‌کند .هم مهدیه هم اجرت المثل و هم نفقه ایام عده راجع به مهریه آقایان می تواند حکم اعسار بدهند و بعد از اینکه تغذیه رشد مهریه باز می توانند درخواست اجرای صیغه طلاق داشته باشد. یعنی صدد پای آقایان فقط مسائل مالی هست که برای حل آن راهکارهای مختلفی وجود دارد و اگر زن بخواهد دادخواست طلاق دهد.

باید بتواند عسروحرج یا سایر شروط که قانون گفته را اثبات کند. مثل اینکه این این مرد نفقه پرداخت نمی‌کند و الزام به پرداخت نفقه هم الزاما امکان پذیر نیست یا اینکه عسر روحرج شان را بتواند در دادگاه ثابت کند.

ثابت کردن استراحت به خاطر اینکه شما باید مثل هر داروی دیگری دلیل بیاورد بیاورید و آن را در دادگاه صادر کنید.

مثلاً اگر همسر اعتیاد داشته باشد صرفاً با گفتن اینکه این اعتیاد  دارد و از قیافش معلومه هیچ دادگاه حکم طلاق صادر نمی‌کند.

فارغ از اینکه میزنه این درجه باشد که از نظر قاضی برای ادامه زندگی تشخیص داده بشود باید حکم داده باشد مثلا حکم حمل مواد مخدر یا از چند تاک منابع بگیرید که چند بار در سطح کمی کرده یا گرفته باشند مواد مخدر بیاورید که دارای اعتبار باشد و بتوانید اعتیاد ایشان را اثبات کند و خیلی کار آسانی نیست و از دیگر شرایط عسر و حرج غیر از اعتیاد غیبت مرد بیش از ۴ یا ۵ سال متوالی یا سوء رفتار به حدی که قابل تحمل نباشد و این سوء رفتار داستان پیچیده ای دارد و شما باید بتوانید سوء رفتار را ثابت کنید.

یا حکم مبنی بر ضرب توهین و تهدید داشته باشید اثبات این کار آسانی نیست و میزان طلاق عسروحرج اساساً کمه اینکه طلاق و اثبات و صدور حکم آن کم است.

به خاطر اینکه سخت می‌شود و معمولاً شرایط به سمتی می‌رود که زنها از قسمتی از حقوقشون و اصولاً از قسمتی از حقوقش می‌زند و این طلاق و تقدیم می کنم به طلاق توافقی اساساً برای طلاق توافقی می‌روند.

سراغ دادگاه که در اینصورت احتیاج به اثبات چیزی نیست و همین که شما ادعایی نداشته باشد و طرف مقابلتون رضایت مبنی بر طلاق اعلام کنه حکم طلاق توافقی قاعدتاً صادر می‌شود البته تشریفات طلاق توافقی متفاوت است.

حق طلاق چگونه است

آقا از من پرسید که اگر من حق طلاق به خانم بدم فقط خودم سرجاش هست یا گفته چون من نمی‌خواهم از من هم بگیرید که طلاق را یک شرطی هم بزارید که من هم نداشته باشند. این امکان پذیر نیست چون سِلفی یک حق از یک فرد غیر قانونی است و

وقتی شما حق طلاق به همسرتون در قالب شروط ضمن عقد انگار همون حقی که خودتون و همسرتون رو هم داره البته به شرط اینکه مشروط نداده باشید یعنی زن اختیار مراجعه به دادگاه خانواده داشته باشد و دادخواست طلاق را ثبت ثبت کنی و مهریه یا از اخذ کند و به جای شوهرش را قبول بذل کند .

پرداخت  پرداخت کنه و سایر تشریفاتی که برای طلاق در واقع نیاز هست وقتی که این در قالب سند وکالت تنظیم می‌شود زن به جای خودش می‌آید دادگاه به این عقد سند وکالت و برای همسرش وکیل می‌گیرد و بهشون میگم و وکیل محل واسطه وکیل   می آید .

دادگاه و رزرو مبنی بر طلاق را با شرایطی که در عقد آمده اعلام می‌کند و صیغه طلاق جاری می‌شود. قبلا از این خیلی کار راحتی بود و زنی که حق طلاق داشت می‌رفت  وکیل می گرفت و با هم می‌رفتند دادگاه و یک روز دو روزه کارشون انجام می‌شد.

تا الان به طور کلی با سامانه طلاق که بهزیستی طراحی کرده غیر از طلاق به درخواست زوج و طلاق عسروحرج ای، طلاق توافقی حتماً باید در سامانه طلاق ثبت بشه و طلاق با وکالت هم در همان طلاق توافقی تعریف شده و بنابراین در این سامانه طلاق می روید ثبت نام میکند و نزدیکترین مرکز مشاوره را معرفی می کنید و باید طی ۴۵ روز ۵۳ مشاوره رو برید و حالا اگر طلاق توافقی و هر دو با هم ثبت‌نام کنند با هم می روند و کارشان تمام می شود ولی اگر   باشه که مرد یا زن با وکالت بخواهد مراجعه کنند اساساً یا  دسترسی به شوهر ندارد و این شاهر حق طلاق را داده که در هیچ پروژه دخالت نکند یا اساساً زن   نمی‌خواهد همسر را در این پروسه تغییر کند.

ولی باید شماره شوهر را بدهد و ما با شما تماس بگیرند و بپرسند و دعوت کند و پیش بره داستان و اگر مرد بگوید که من می خوام زنم را این وسط طلاق بدهم مورد پیچیده می شود.

حق طلاق چگونه استفاده می شود

وقتی که می خواهیم از این حق طلاق که در قالب عقد وکالت استفاده کنیم ما در واقع اون وکیلی که به جای همسرمون به دادگاه مراجعه می کنه همون اختیاراتی به صرف نداره که در آن حق طلاق ثبت شده بنابراین اختیارات باید کامل باشه و اگر کامل نباشد پروژه ناقص می شود و دردسر ایجاد می‌شود. مثلاً که اسقاط حق تجدیدنظرخواهی و اسقاط فرجام می‌خواهی باید در این وکالت قید بشه و گرنه رای طلاق به مرد ابلاغ می‌شود و ۲۲  روز ۲ تا ۲۲ روز مدت تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی باید صبر کنیم که حق طلاق قطعی  بشه.

صیغه طلاق جاری بشود بنابراین قید کردن آن مهم است و با توجه به تشریفاتی که الان لازم شده است مثل ثبت نام در سامانه طلاق می‌توانیم این ثبت نام در سامانه طلاق و حضور در مرکز مشاوره را قید کنیم تا بتوانیم مرد را   را ملزم به حضور کنیم و هم به طرف مقابل طرف مشاور  نشون بدیم که این مرد قائل بوده که این حق را هم تفویض کند و استفاده کنه و بهتون از این حق طلاق استفاده کنم.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *